Jeszcze o celach

W książce „Efektywne zarządzanie projektamiRobert K. Wysocki i Rudd McGary wymieniają 5 etapów, które zwykle składają się na dobrą realizację projektu: 1. Zdefiniuj zakres projektu, 2. Stwórz szczegółowy plan, 3. Rozpocznij wykonywanie planu, 4. Monitoruj i kontroluj postępy prac nad projektem, 5. Zamknij projekt.
Zauważ, że wykonywanie planu to dopiero trzeci i czwarty etap realizacji całego projektu – dwa pierwsze etapy (choć mogą trwać krótko) to przygotowanie, które często jest czynnikiem kluczowym dla powodzenia i harmonii przedsięwzięcia. Dlatego dziś skupimy się na rozważaniach dotyczących zakresu przedsięwzięcia – czyli jeszcze wnikliwiej przyjrzymy się celom.
Za przykłady służyć będą: wyjazd do Peru i odchudzanie.
Dlaczego chcesz to zrobić? Określ problem lub szansę
Prawdopodobnie osiągnięcie danego celu rozwiąże jakiś problem, albo przyniesie Ci jakąś korzyść. Jaki to problem, jaka to korzyść? Odpowiedź na to pytanie będzie stanowić dla Ciebie dodatkowy drogowskaz i dodawać Ci motywacji.
Chcę pojechać do Peru, bo jest to jedno z moich marzeń.
Chcę schudnąć, bo zaczynam mieć problemy zdrowotne związane z otyłością.
Wyznacz główny cel projektu
Przyszłej jesieni podróżować miesiąc po Peru.
Schudnąć 10 kg w najbliższe pół roku.
Co potrzebujesz zrobić po drodze? Zdefiniuj cele cząstkowe
Zarobić/zaoszczędzić pieniądze na pokrycie kosztów podróży.
Znaleźć współtowarzyszy do podróży.
albo
Przeczytać 5 książek o odchudzaniu i wybrać odpowiednią dietę.
Zapisać się i uczęszczać na aerobic.
Określ kryteria sukcesu
Jeśli Twój główny cel został określony zgodnie z kryteriami SMART - jest mierzalny i terminowy, to znasz już kryteria sukcesu – czasem jednak możesz chcieć dołożyć dodatkowe warunki, np. Lepsze 'parametry' zdrowia w przypadku odchudzania.
Zrób listę wątpliwości, rodzajów ryzyka i przeszkód
Dobrze jest być optymistą, ale trudności wystąpią prawie na pewno – przygotuj się na nie! Rozważ możliwe przeszkody i zastanów się co zrobisz jeśli wystąpią (przełożysz lub rozciągniesz realizację projektu, będziesz zmieniał plany, a może w ogóle zarzucisz pomysł?).
Czy dam radę odkładać X pieniędzy każdego miesiąca? Czy dostanę taki urlop? Czy znajdę odpowiednich współtowarzyszy podróży? A jak nie to co?
albo
Jeśli mój organizm będzie źle znosił zbyt intensywną gimnastykę, to zmienię aerobic na dwugodzinne spacery trzy razy w tygodniu.

Zaprezentowana tu lista zagadnień, jest jednym z profesjonalnych narzędzi stosowanych przez menadżerów zarządzających złożonymi projektami. Nie widzimy jednak powodu, dla którego i Ty nie miałbyś go stosować dla lepszej realizacji swoich przedsięwzięć. Jesteśmy przekonani, że czas poświęcony na ustosunkowanie się do powyższych pytań zwróci Ci się z nawiązką.


Masz jakieś refleksje lub pytania po przeczytaniu tego tekstu? Śmiało! - podziel się nimi w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz