Mierz w cel

Który cel łatwiej zrealizować: Będę więcej podróżował czy Za rok pojadę na miesiąc do Peru? Pewnie można by nad tym dyskutować, jednak wiele wskazuje na to, że łatwiej osiągnąć ten drugi cel. Okazuje się, sposób w jaki cel został sformułowany ma duży wpływ na jego osiągnięcie. Chodzi przede wszystkim o to, żebyś wiedział: co dokładnie, dlaczego, kiedy i jakimi metodami chcesz osiągnąć.
Powszechnie uważa się, że dobrze określony cel powinien spełniać kryteria SMART (zaproponowane przez Paula J. Meyera w książce „Attitude is Everything”) - cel powinien być: Specific – konkretny, szczegółowy, Measurable – mierzalny, Attainable - osiągalny, Relevant - istotny, Timely – terminowy (niekiedy kryteriom SMART przypisuje się także wiele innych przymiotników zaczynających się od liter S, M, A, R i T). W języku polskim 'attainable' przetłumaczono na 'realny', a 'relevant' na 'atrakcyjny', co pozwoliło spolszczyć kryteria SMART, zachowując ich sens: Szczegółowy, Mierzalny, Atrakcyjny, Realny, Terminowy.
  • Szczegółowy: Oznacza to, że wiesz dlaczego chcesz dany cel osiągnąć i masz pomysł jak to zrobić.
  • Mierzalny: Skąd będziesz wiedział, że osiągnąłeś już swój cel?
  • Atrakcyjny: Powinieneś mieć poczucie, że osiągnięcie celu przyniesie Ci korzyść i/lub dostarczy satysfakcji cel powinien motywować.
  • Realny: Będziesz dążyć do celu, tylko wtedy gdy będziesz widzieć szanse na jego osiągnięcie.
  • Terminowy: Określenie ram czasowych, w których chcesz osiągnąć swój cel  będzie Cię motywować i chronić przez rozwlekaniem jego realizacji w czasie.
Zastanów się więc, czy nie powinieneś doprecyzować niektórych ze swoich celów. Np. :
Odchudzam sięSchudnę 5 kg w ciągu najbliższych 6 miesięcy dzięki ćwiczeniom fizycznym.
Nauczę się malowaćW przyszłym tygodniu zapiszę się na kurs malarstwa (albo: Kupię farby i książką z kursem malarstwa i będę malować przynajmniej cztery godziny w tygodniu).
Będę więcej podróżowałPrzynajmniej raz w na dwa lata wyjadę na miesiąc do innego kraju (albo: przynajmniej raz na miesiąc wyjadę gdzieś na weekend).
Kiedyś założę własną firmęZa rok otworzę działalność gospodarczą, świadczącą usługi w zakresie analizy danych marketingowych.
Itd.
Precyzując cel nadajesz mu realny kształt i zawierasz ze sobą wiążącą umowę. W takiej chwili możesz natrafić na wewnętrzny opór. Może się okazać, że dojdziesz do wniosku, że tak naprawdę to nie chcesz realizować danego celu, albo nie w taki sposób jak to sobie wcześniej mgliście wyobrażałeś. Wewnętrzny opór może być też spowodowany realnością Twojego celu - powiewem nadchodzącej zmiany. Może też kryć w sobie obawę, czy rzeczywiście uda Ci się go osiągnąć. Jeśli jednak nadal jesteś przekonany, że chcesz go osiągnąć, to teraz masz znacznie większą szansę powodzenia. A więc do dzieła!


Masz jakieś refleksje lub pytania po przeczytaniu tego tekstu? Śmiało! - podziel się nimi w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz