Jesteś swoim menadżerem

Witaj w nowych czasach, w których tempo zarówno pracy, jak i życia jest coraz większe. Ponadto, Twoja praca (tzw. oparta na wiedzy) staje się coraz bardziej złożona i nie wystarcza już, że będziesz po prostu wykonywać – dodatkowo musisz o niej myśleć. Musisz planować i organizować swój czas oraz podejmować decyzję co i kiedy zrobić, a czego nie zrobić. Musisz też reagować na nowo pojawiające się sprawy i informacje. Jesteś jak niewielkie przedsiębiorstwo, w którym równocześnie zachodzi wiele procesów. I tak jak przedsiębiorstwo potrzebujesz sprawnego zarządzania tymi procesami. Czy Ci się to podoba czy nie, Ty ponosisz odpowiedzialność za to zarządzanie i zbierasz jego plony.

Brak dobrego zarządzania prowadzi do nawarstwiania się spraw i zobowiązań, co skutkuje brakiem czasu na odpoczynek i rekreację, a więc spadkiem efektywności i dalszym piętrzeniem się spaw... Efektem jest niepotrzebny stres, frustracja, a czasem nawet niedotrzymywanie zobowiązań.

Sprawne zarządzanie sobą, to kontrola sytuacji. Świadomość tego co już zostało zrobione, a co jeszcze jest do zrobienia we wszystkich sprawach, którymi się zajmujesz. To umiejętność planowania, ustalania priorytetów i odróżniania rzeczy ważnych od pilnych. Zarządzanie sobą, to świadomość wartości Twojego czasu oraz umiejętne korzystanie ze swojej energii i świadome jej regenerowanie. A przecież, nie samą pracą żyjesz. Zarządzanie sobą, to także zapewnienie równowagi między różnymi sferami życia – w zgodzie z Twoimi wartościami, planami życiowymi i marzeniami.

Efektywne zarządzanie sobą wymaga pewnej wiedzy i technik. Stosowna wiedza pomoże Ci m.in. tworzyć plany, podejmować mądre decyzje, i zwiększyć efektywność swoich działań. Natomiast odpowiednie techniki, pomogą Ci utrzymywać kontrolę nad stanem wszystkich Twoich zobowiązań (także wewnętrznych) – np. dzięki stosowaniu list o niczym nie zapomnisz.

Peter Drucker, ojciec współczesnego zarządzania, w jednym ze swoich artykułów napisał: „Obecnie większość z nas – nawet ludzie o skromniejszych zdolnościach – będzie musiała nauczyć się zarządzać sobą.” W dzisiejszych czasach jesteś skazany na bycie swoim menadżerem. Twoja sprawność w zarządzaniu sobą decydować będzie o tym, czy na co dzień towarzyszyć Ci będzie frustracja i stres, czy poczucie kontroli i satysfakcja.

Zarządzaj sobą!


Masz jakieś refleksje lub pytania po przeczytaniu tego tekstu? Śmiało! - podziel się nimi w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz