Trzy ważne rzeczy dziennie

Każdego dnia masz do załatwienia wiele różnych spraw – mniej lub bardziej pilnych, trudnych i ważnych. W jakiej kolejności je realizować? Istnieje pokusa, żeby najpierw zająć się tymi łatwiejszymi, a za trudniejsze zebrać się później, gdy inne sprawy nie będą nam zaprzątać głowy. Niestety, przy takim postępowaniu może się okazać, że minął cały dzień, a myśmy nawet się nie zbliżyli do zabrania się za te trudniejsze sprawy...
Leo Babauta w swojej przyjemnej książeczce „Zen To Done” proponuje, abyś na każdy dzień wyznaczył sobie kilka (najlepiej około trzech) najważniejszych zadań, które zrobisz na pewno. Te trzy najważniejsze sprawy do zrealizowania wyznaczaj sobie rano, albo jeszcze lepiej, poprzedniego dnia wieczorem. W miarę możliwości, staraj się tak określać te zadania, żeby każde dało się wykonać w około 90 minut, bo wtedy działamy najefektywniej.
Realizację tych zadań zacznij od najtrudniejszego – im szybciej to zrobisz, tym szybciej będziesz mieć to z głowy. Większość osób pracuje najefektywniej na początku dnia – świeżość umysłu dodatkowo pomoże Ci szybciej uporać się z najtrudniejszą sprawą. Za pierwsze zadanie zabierz się więc, zanim jeszcze sprawdzisz e-mail i Facebooka – to naprawdę może poczekać ;).
Natomiast drobniejsze zadania pogrupuj i staraj się załatwiać je „hurtowo”. Np. sprawdź pocztę i odpisz na wszystkie e-meile, na które masz odpisać, po kolei wykonaj kilka telefonów, które masz wykonać itp. Takie podejście pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.
Precyzyjne określenie priorytetów na dany dzień pozytywnie wpłynie na Twoją koncentrację i motywacje. Gdy wprowadzisz w życie tą prostą regułę, zobaczysz, że sprawniej realizujesz najważniejsze sprawy – a o to przecież chodzi!

Masz jakieś refleksje lub pytania po przeczytaniu tego tekstu? Śmiało! - podziel się nimi w komentarzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz