Zrób to w dwie minuty

Jedna z reguł metodologii Getting Things Done (GTD), to tak zwana zasada dwóch minut, która brzmi: „jeśli coś zajmie Ci dwie minuty lub mniej, zrób to od razu”.
Gdy pojawia się, lub przychodzi Ci do głowy jakaś sprawa, której realizacja zajmie tylko chwilę, i masz możliwość zająć się nią od razu, to załatw ją od ręki - szkoda tracić czas na zapisywanie jej na liście zadań.
Reguła dwóch minut dobrze sprawdza się w pracy i w domu. W dwie minuty możesz wykonać niektóre telefony, wyszukać prostą informację w internecie, zanieść dokumenty koledze w pokoju obok, nastawić pranie, wyrzuć śmieci, dokręcić obluzowaną śrubkę, itp. 
Szczególnym przypadkiem spraw, które często można załatwić w 2 minuty jest odpowiadanie na e-maile. Oczywiście, odpowiedzi na niektóre e-maile wymagają sporo pracy i dobrze jest świadomie wygospodarować na nie trochę czasu. Niemniej jednak, David Allen (twórca GTD) szacuje, że pisanie odpowiedzi na przynajmniej jedną trzecią e-maili, zajmuje mniej niż dwie minuty. Tak więc jeśli Twoja odpowiedź będzie krótka, to napisz i wyślij ją od razu – wyszukiwanie i ponowne czytanie tego samego e-maila w przyszłości, jest czystą stratą czasu i energii.
Zwykle nie ma powodu, żeby odkładać drobne działania na później. Dwie minuty, to czas na tyle krótki, że raczej nie zburzy struktury Twojego dnia, nawet jeśli takich dwuminutowych zadań wykonasz sporo. Równocześnie trzymając się tej reguły, niemal mimochodem będziesz pchał wiele spraw do przodu.
PS
Przeczytanie niniejszego wpisu, prawdopodobnie zajęło Ci około jednej minuty, a udostępnienie go znajomym zajmie około 15 sekund ;)

Masz jakieś refleksje lub pytania po przeczytaniu tego tekstu? Śmiało! - podziel się nimi w komentarzach.

1 komentarz:

  1. Coś w tym jest. Rzeczywiście wszystkie proste i krótkie zadania warto wykonywać od razu. Nadal mam z tym problem, ale jest coraz lepiej ;)

    OdpowiedzUsuń