Niech moc będzie z Tobą!

Pisaliśmy już, że ważnym jest, żeby rezerwować czas na odpoczynek i rozrywkę – pozwala to odbudować naszą energię i rozbudzić kreatywność. Co jeszcze ma wpływ na poziom naszej energii? Tony Schwartz, twórca The Energy Project i Catherine McCarthy, w głośnym artykule „Zarządzaj swoją energią, a nie czasem” opublikowanym w Harvard Business Review dowodzą, że warto świadomie dbać o wysoki poziom swojej energii. The Energy Project zajmuje się wdrażaniem programu odnowy energii pracowników m.in. w takich instytucjach jak Ernst & Young, Sony, Google, FBI, Toyota i wiele innych. We wspomnianym artykule, autorzy omawiają m.in. przykład banku, gdzie w części oddziałów wdrożono program odnowy energii – zaowocowało to znacznym wzrostem zysków, w porównaniu z placówkami nie poddanymi programowi...
Według Schwartza i McCarthy, podobnie jak w fizyce, energia to zdolność do wykonania pracy. Autorzy wyróżnili cztery źródła ludzkiej energii: ciało, emocje, umysł i ducha.
Energia fizyczna to podstawa. Bierze się ona z dobrego odżywiania, snu, aktywności fizycznej i regularnego odpoczynku. Odpoczynek jest bardzo ważny – nie jesteś maszyną i wcale nie jest tak, że pracując dłużej zrobisz więcej. Wiele wskazuje an to, że długofalowo najrozsądniej pracować na najwyższych obrotach (odwołując się znów do języka fizyki – pracując z największą mocą) i robić regenerujące przerwy. Praca osoby zmęczonej nie jest wydajna i męczy ją jeszcze bardziej...
Pozytywne emocje w wielkim stopniu wpływają na jakość i satysfakcję z pracy. Warto zadbać o dobrą atmosferę m.in. poprzez wyrażanie uznania dla swoich współpracowników – według autorów poprawia to nastrój zarówno osobie chwalonej jak i chwalącej. Spróbuj!
Energia umysłowa, to inaczej mówiąc koncentracja i zaangażowanie. Kluczową sprawą jest precyzyjne definiowanie zadań. Świadomość konkretnego calu na najbliższe godziny pozwala się w niego głęboko zaangażować i skuteczniej realizować plan.
Energia duchowa bierze się z wiary w sens tego, co się robi – życia w zgodzie ze swoimi wartościami zarówno w pracy, jak i poza nią.

A jakie są Twoje sposoby na zwiększenie poziomu swojej energii?

3 komentarze:

  1. bardzo interesujący post :)

    ja energię ładuje na treningach - ciężki trening daje mi energię do dalszego funkcjonowania :)

    OdpowiedzUsuń