Inwentaryzacja Twojego czasu

Dziś proponujemy Ci ćwiczenie, które pomoże Ci lepiej ogarnąć swój czas. Dzięki temu doświadczeniu dowiesz się ile czasu poświęcasz na jakie czynności i w efekcie zaczniesz wykorzystywać czas bardziej świadomie i zgodnie ze swoimi celami i wartościami.
Na przeprowadzenie ćwiczenia wybierz typowy dzień powszedni (np. najbliższy). Potrzebować będziesz: kartkę, długopis oraz minutnik (najprawdopodobniej program „minutnik” masz w swoim telefonie).
Doświadczenie polegać będzie na tym, że co pół godziny zapisywać będziesz na kartce czynności jakimi zajmowałeś się przez te pół godziny. Po obudzeniu się nastaw więc minutnik na 30 minut i … żyj swoim życiem. Gdy minutnik zadzwoni, uruchom go ponownie i zapisz na kartce np. „poranna toaleta (20), kawa(10)” - liczby w nawiasie, to szacunkowy czas w minutach, jaki uważasz, że poświęciłeś na daną czynność - nie musi to być bardzo dokładne*. Następnie dalej rób swoje, a gdy minutnik zadzwoni, to znów go uruchom i dopisz kolejne czynności (np. „śniadanie (20), rozmowa z rodziną (10)”). Powtarzaj to przez cały dzień, aż do czasu gdy położysz się spać (kładąc się spać nie włączaj już minutnika ;-) ).

Inwentaryzacja czasu

Pojedyncze uzupełnienie tabelki (i włączenie minutnika) będzie zajmować Ci prawdopodobnie 20-60 sekund, a w ciągu całego dnia ćwiczenie nie powinno zająć w sumie więcej niż 10 minut – nie jest to wiec jakieś wielkie wyzwanie.
Pamiętaj, że doświadczenie ma polegać tylko na obserwacji i zapisywaniu tego co robisz. Rób to uczciwie i staraj się nie oceniać na bieżąco czy to co akurat robisz jest słuszne, czy nie (jeśli spędziłeś godzinę na facebooku, youtube, czy plotku to ok - po prostu to zanotuj). W czasie ćwiczenie nie zmieniaj swojego zachowania – tylko wtedy wyniki będą wiarygodne i pozwolą Ci wyciągnąć konstruktywne wnioski.
Analizę „zarejestrowanych danych” przeprowadź następnego dnia – kiedy będziesz jeszcze dobrze pamiętać dzień eksperymentu. O tym jak ją przeprowadzić, przeczytasz w kolejnym wpisie.(*)
Dokładniejsza wersja tego ćwiczenia polega na precyzyjnym zapisywaniu każdej czynności. Jest to jednak naprawdę trudne, ponieważ w międzyczasie można zapomnieć o notowaniu kolejnych czynności (a w ćwiczeniu zaproponowanym powyżej, minutnik co pół godziny przypomina Ci o przeprowadzanym eksperymencie).

2 komentarze:

  1. Bardzo dobre rozwiązanie, z którego chętnie skorzystam. Do tej pory uważałam, że potrafię dysponować swoim czasem, ale ostatnio jakoś mi tak dziwnie czas ucieka, że mam wrażenie, że nic nie robię, a dzień mija...

    OdpowiedzUsuń
  2. Trzeba nauczyć się zarządzać swoim czasem, ponieważ tylko wtedy można odnieść sukces.

    OdpowiedzUsuń